16. 5. 2023, 08:36
Simona Makaloušová

Náš dlouholetý partner společnost NAPA TRUCKS nás oslovila, zda bychom nechtěli v rámci výuky zrenovovat truck-trialový speciál TATRA 813. Vzhledem k zajímavé výzvě byla odpověď jasná a zbývalo jen domluvit termín. Renovaci jsme začali v lednu 2023 a termín byl dán prvními závody pro NAPA TRUCKS 29.04. - 30.04.2023 v Braňanech u Mostu. https://trucktrial.cz/ . Vše se povedlo včas a výsledky si můžete prohlédnout na přiložených fotografiích. Velké poděkování patří našim žákům a mistrům odborného výcviku, kteří odvedli výbornou práci!!!

Vznik Truck Trialu:

Je to poměrně nový automobilový sport. Na počátku byla lidská touha zdolat přírodní překážky jen pomocí vlastní řidičské strategie a dovednosti. Odtud vznikla nová sportovní soutěž, která se poprvé uskutečnila v druhé polovině minulého století, v Anglii.

Počátky závodů v Česku:

V 90. letech 20. století se tento sport začal provozovat i v Česku. Zpočátku si posádky mohly měřit své dovednosti pouze v Evropském šampionátu – Europa Truck Trial, ale s přibývajícím počtem nových posádek, mohlo v roce 1999 vzniknout také Mistrovství České republiky. Dá se však již dlouhá léta tvrdit, že Česká republika je v tomto sportu počtem posádek největší ze všech zemí, kde se Truck Trial jezdí. Je to logické, protože jsme historicky byly a stále jsme výrobci těch nejlepších terénních nákladních automobilů na světě. České mistrovství je však tzv. otevřené a znamená to, že se mohou účastnit i posádky z jiných zemí. Jsou to převážně kolegové ze Slovenska, Polska a Německa.

O čem to je:

Nejsou to závody jako takové. Jedná se o soutěž terénních nákladních vozidel o minimální hmotnosti 2,5 tuny, rozdělených do kategorií podle velikosti, rozvoru, rozchodu a počtu náprav. Cílem je projet vyznačenou trať – soutěžní sekce s brankami s minimem trestných bodů, které jsou udělovány za chybné projetí, neprojetí branek, zlomení brankových tyčí, změny směru jízdy atd.

V Českém Mistrovství republiky se většinou uskutečňuje 6 závodů za sezónu, které se konají po celé republice. Jedná se o vojenské, prostory, lomy, pískovny, motokrosové tratě apod.

NAPA TRUCKS a Truck Trial:

Mistrovství České republiky se zúčastňujeme od roku 2009, kdy jsme dokončili stavbu soutěžního speciálu. Za ty roky již máme i několik titulů Mistrů republiky v kategorii S5. Základem našeho soutěžního speciálu je osvědčená klasika TATRA 813 8x8 Kolos, tedy vozidlo zařazené do největší kategorie S5. V té době to byl, a ještě i dnes je nejrozšířenější typ vozidla, se kterým se na těchto závodech, v této kategorii můžete setkat, ačkoliv těchto aut již ubývá a je čím dál tím větší problém s náhradními díly, tak se již objevují i v této kategorii mladší nástupci v podobě Tatry 815.

Věříme, že díky velmi dobré spolupráci se SŠ Automobilní Holice, která se mimo jiné účastní i projektu TATRA do škol a která nám pro letošní sezónu auto perfektně připravila, bude naše TATRA 813 ještě dlouho sloužit a odvádět dobré výsledky, protože jiné auto ani nechceme. Sice je přes 50 let staré, ale pořád je to pro tyto účely jedna z nejlepších variant. Oproti Tatře 815 má sériově kratší rozvor a tím pádem je v soutěžních sekcích obratnější.